Witamy w pierwszym poście z Eurowizyjnego Tygodnia z The Pop Hub Poland! Na początek zaprezentujemy Wam jak reprezentanci naszego kraju radzili sobie na Konkursie Piosenki Eurowizji.

Od 1965 Eurowizja jest transmitowana na kanałach Telewizji Polskiej. Jednak Polska zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji dopiero 29 lat później.

W 1994 roku Polska po raz pierwszy wysłała na Eurowizję swojego reprezentanta. Była to Edyta Górniak z piosenką “To nie ja”. Wokalistka zajęła wtedy drugie miejsce w finale i do tej pory jest to najlepszy wynik Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji.

Co ciekawe Edyta Górniak bliska była dyskwalifikacji z Eurowizji. Na ostatniej próbie przed konkursem zaśpiewała fragment “To nie ja” w języku angielskim. Tłumaczyła to zapaleniem krtani, tchawicy i gardła. Wykonanie to naruszało ówczesny regulamin konkursu, który nakazywał aby każdy uczestnik śpiewał w swoim ojczystym języku. Za dyskwalifikacją naszej reprezentantki byli wtedy delegaci takich krajów jak Hiszpania, Szwecja, Grecja, Islandia, Finlandia oraz Estonia. Ostatecznie Górniak wystąpiła w konkursie.

Od 1995 roku do 1999 Polska miała swojego reprezentanta na każdej edycji Eurowizji, ale żaden z naszych reprezentantów nie osiągnął nawet pierwszej 10 w ostatecznej klasyfikacji konkursu. W 2000 roku Polska nie miała swojego reprezentanta na Eurowizji. W 2001 roku Andrzej Piaseczny pojechał na Eurowizję do Kopenhagi, jednak zajął dopiero 20 miejsce w finale, przez co w 2002 roku TVP nie wysłała polskiego reprezentanta na konkurs Eurowizji.

W 2003 roku nasz kraj reprezentował zespół Ich Troje z utworem “Keine Grenzen – Żadnych Granic”. W finałowej klasyfikacji konkursu w Rydze zajęli oni wysokie – 7 miejsce. Jest to drugi najlepszy wynik w historii występów Polski na Eurowizji.

Jak się okazuje Ich Troje zastanawiali się nad rezygnacją z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wszystko dlatego, że Telewizja Polska nie chciała wesprzeć ich finansowo.

Zespół Ich Troje w 2006 roku ponownie reprezentował Polskę na Eurowizji. Wystąpili z piosenką “Follow My Heart” (feat. Real McCoy). Zajęli oni wtedy 11 miejsce w półfinale, co nie dawało awansu do finału konkursu.

W latach 2004-2011 Polska aż sześć razy nie zakwalifikowała się do występu w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Natomiast w 2012 i 2013 roku Polska nie miała swojego reprezentanta. W tych latach Telewizja Polska nie transmitowała Eurowizji.

Po dwóch latach przerwy Polska wróciła na Eurowizję. W 2014 roku naszymi reprezentantami byli Donatan i Cleo z piosenką “My Słowianie – We Are Slavic”. Na scenie występowała Cleo z tancerkami. Po występie w półfinale awansowali oni do finału, w którym zajęli 14. miejsce.

W 2015 roku, naszą reprezentantką była Monika Kuszyńska z piosenką “In the Name of Love”. Tak jak Donatan i Cleo wystąpiła ona w półfinale i dzięki głosom telewidzów awansowała do finału, w którym zajęła 23. miejsce.

Na Konkurs Piosenki Eurowizji w 2016 roku zgodnie z wolą Polaków pojechał Michał Szpak z piosenką “Color of Your Life”. Jego konkurentkami w Krajowych Eliminacjach były między innymi Edyta Górniak z piosenką “Greatful” oraz Margaret z “Cool Me Down”.
Michał Szpak po występie w półfinale zakwalifikował się do finału. Dzięki głosom telewidzów zajął wysokie 8 miejsce. Jest to trzeci najlepszy wynik w historii uczestnictwa Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Rok później w maju 2017 Polskę na Eurowizji reprezentowała Kasia Moś z piosenką “Flashlight”. W jej przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie “Do trzech razy sztuka”, gdyż  wcześniej dwa razy ubiegała się o prawo reprezentowania Polski na Eurowizji. W 2006 z piosenką “I Wanna Know” i w 2016 z “Addiction”. Moś po występie w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie zakwalifikowała się do finału, w którym zajęła 23. miejsce.

W 2018 roku Polskę reprezentowali Gromee i Lukas Meijer z piosenką “Light Me Up”. Jak w poprzednich latach reprezentanci Polski musieli walczyć w półfinale o awans do finału. Tym razem niestety się to nie udało. W półfinale Gromee i Lukas zajęli 14 miejsce.
Aby mogli wystąpić w finale musieli zająć miejsca od 1 do 10.

O tegorocznych reprezentantkach przeczytacie tutaj.